Fotelik samochodowy

ranking fotelików samochodowychBędąc rodzicem zakup odpowiedniego fotelika do samochodu dla dziecka to często dość trudny wybór. Wynika to głównie z naprawdę szerokiego wyboru produktów tego typu na rynku oraz specjalnemu podziałowi na kategorie. Bez obaw, wszystko da się jednak zrozumieć w kilka chwil, a przecież warto to zrobić – dzięki temu dobierzemy jak najlepiej pasujący fotelik dla naszej pociechy.

W naszym artykule podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy dla dziecka warto wybrać? w danych przedziałach wagowych 0-13kg, 9-36kg, 15-36kg.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

 1. Grupa 0+ (0 – 13 kg) – foteliki z tego przedziału montowane są jedynie tyłem do kierunku jazdy. Taki fotelik musi mieć odpowiędni kąt pochylenia wynoszący pomiędzy 40 a 45 stopni po to, aby był bezpieczny dla niemowlaka. Dziecko zbyt pochylone do przodu może mieć problem z oddychaniem ze względu na problem z utrzymaniem ciężaru głowy.
 2. Grupa 0+ i 1 (0 – 18 kg) – foteliki z tego przedziału przeznaczone są zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dzieci do 4. roku życia. Również tego typu produkty są najczęściej montowane tyłem do kierunku jazdy. Jest to grupa przejściowa pomiędzy grupą 0+ oraz 1.
 3. Grupa 1 (9 – 18 kg) – znajdujące się w tym przedziale wagowym foteliki przeznaczone są dla dzieci od 1. do 4 . roku życia. Zmiany na fotelik z tego przedziału należy dokonać, gdy główka dziecka wystaje ponad fotelik z grupy 0+. Tego typu modele ustawiane są już zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy – lepszym rozwiązaniem jest jednak jazda tyłem do kierunki jazdy, która zwiększa bezpieczeństwo malucha. Zmiana na drugi rodzaj fotelików powinna zajść nie wcześniej niż w momencie, gdy dziecko osiągnie 15 kg wagi. Ciekawym rozwiązaniem jest obrotowy mechanizm usadawiania dziecka, który świetnie sprawdza się w ciaśniejszych wnętrzach samochodów.
 4. Grupa 1-2-3 (9 – 36 kg) – ta grupa fotelików jest bardzo uniwersalna. Tego rodzaju modele służyć mogą dziecku od 9 miesiąca do nawet 12. roku życia. Z tego też względu sprawdzają się przez niemal cały okres, który dziecko spędza na foteliku samochodowym. Są zaprojektowane w taki sposób, aby dopasowywać się rozmiarem do rosnącego dziecka. Zapewniają to oczywiście bardzo duże możliwości regulacji, które znacznie wpływają na komfort jazdy. Jak przy każdym rodzaju fotelika, trzeba zwracać uwagę na odpowiednie atesty i certyfikaty – w tym przypadku jednak jest to szczególnie ważne, ponieważ fotelik mający na celu służyć przez tak długi okres musi zapewniać odpowiednio wysoki standard bezpieczeństwa.
 5. Grupa 2-3 (15 – 36 kg) – mniej obszerna grupa w porównaniu do poprzedniej. Mimo, że do tego rodzaju fotelików nie zaliczają się już te dla najmniejszych dzieci, nie można zapomnieć również w tym przypadku o odpowiednich atestach oraz certyfikatach. Z tego też względu także i w tej grupie fotelików nie warto oszczędzać i należy się zdecydować na model zapewniający odpowiednio wysoki standard bezpieczeństwa, który będzie dodatkowo komfortowy dla naszej pociechy.

Fotelik dla starszego dziecka powyżej 3 lat

fotelik dla niemowlaka

Z pewnością interesuje was również, czym należy się kierować podczas doboru fotelika dla dziecka powyżej 3 lat. Dlatego też zdecydowaliśmy się umieścić w tym podpunkcie kilka cech, które ułatwią wam wybór konkretnego modelu.

 1. Bezpieczeństwo – na odpowiednie bezpieczeństwo fotelika samochodowego wpływa wytrzymałość jego poszczególnych elementów, mocne pasy bezpieczeństwa, solidność konstrukcji oraz przejrzysta instrukcja informująca nas o odpowiednim ustawieniu fotelika. Nie obejdzie się również bez odpowiednich atestów oraz certyfikatów, bez których nie powinniśmy nawet decydować się o zakupie danego modelu.
 2. Wygoda – dla każdego rodzica ważnym elementem do rozważenia podczas zakupu powinna być również odpowiednia wygoda. Dziecko musi komfortowo siedzieć w foteliku oraz mieć wystarczająco dużo miejsca, aby spokojnie spędzić czas w podróży. Ważna jest również odpowiednia regulacja, która jest absolutnie niezbędna w przypadku fotelików z bardziej rozległych grup modeli mających na celu długo służyć dziecku. Fotelik musi bowiem rosnąć wraz z dzieckiem.
 3. Dodatkowe elementy – podczas zakupu fotelika dobrze będzie zwrócić uwagę na takie elementy, jak regulowane szelki dostosowujące się do wielkości dziecka, łatwa w utrzymaniu czystości tapicerka, system mocowania fotelika Isofic oraz boczne oparcia i zagłówki. Tego typu rozwiązania pozytywnie wpływają na jakość fotelików.

Foteliki samochodowe 9 – 36 KG

 1. Lionelo Levi – to jeden z najbardziej popularnych modeli na rynku. Nie jest to oczywiście kwestią przypadku, ponieważ Lionelo Levi to bardzo dobry model, który zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo oraz wygodę dla dziecka w korzystnej cenie.
 2. Kinderkraft EXPANDER ISOFIX – również bardzo dobry model fotelika samochodowego w przedziale 9 – 36 kg. Na jego jakość wpływają odpowiednie atesty oraz certyfikaty podkreślające jego bezpieczeństwo, a do tego fotelik ten jest komfortowy.

Foteliki samochodowe 0 – 13 KG

 1. Beone SP 0-13 ADAC – świetny model fotelika samochodowego w korzystnej cenie. Odpowiednio dba o bezpieczeństwo niemowlaka poprzez zastosowanie między innymi trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Do tego jest łatwy do montażu oraz jest wygodny dla niemowlaka dzięki miękkiej wkładce.
 2. CYBEX ATON 0-13 ADAC – ten model fotelika samochodowego wyróżnić należy z kolei za konstrukcję amortyzującą siłę uderzenia, łatwą do prania tapicerkę oraz ocenę 4 w testach ADAC.

Foteliki samochodowe 15 – 36 KG

 1. Kinderkraft EXPANDER ISOFIX – bardzo dobry model fotelika samochodowego. Wyróżnia się na tle konkurencji wytrzymałością, 7-poziomową regulacją zagłówka oraz komfortem.
 2. GRACO JUNIOR MAXI – świetne rozwiązanie w korzystnej cenie. Komfortowy oraz bezpieczny model, który zaopatrzony jest we wzmocnienia boczne, dobrej jakości skorupę z tworzywa Memory foam oraz podłokietniki z regulacją.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie

Podczas wyboru fotelika samochodowego najważniejsze jest odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo. Dlatego też zwracajmy uwage przede wszystkim na to, aby fotelik był testowany i zatwierdzony zgodnie ze standardami bezpieczeństwa ECE R44/04.

Podsumowanie

Dobry fotelik musi być przede wszystkim wygodny oraz bezpieczny. Z tego też względu należy zwracać uwagę na to, czy był testowany i zatwierdzony zgodnie ze standardami bezpieczeństwa oraz czy oferuje odpowiednio szeroki zagres regulacji dla naszego dziecka, zwłaszcza w przypadku fotelików z grupy 1-2-3, które mogą służyć przez wiele lat.

Ranking fotelików samochodowych dla dzieci i niemowląt

Poniżej zamieszczony ranking ma na celu jeszcze bardziej ułatwić wam dobór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dzieci oraz niemowląt.

Dodaj komentarz