Mata edukacyjna

mata edukacyjna ranking, opinie

Przed każdym rodzicem czeka szereg zakupów dla swoich pociech. Oprócz oczywistych rzeczy, jak chociażby łóżeczko, można też zdecydować się na mniej popularne, ale wciąż naprawdę przydatne wybory. Mowa o matach edukacyjnych, które są uwielbiane przez dzieci.

Jaką matę edukacyjną dla dziecka lub niemowlaka, warto wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w artykule.

Plusy maty edukacyjnej

 • Oszczędność czasu – mata edukacyjna to bardzo ciekawe rozwiązanie, które świetnie wypełniają czas dzieciom oraz pomagają rodzicom.
 • Ciekawe zajęcia – pociechy mają dużo zajęć i nie nudzą się, a sama mata zabiera mało miejsca.
 • Rozwój dziecka – jej zaletą jest również to, że rozwija ciekawość dziecka poprzez zainteresowanie różnymi elementami. Dobra, czyli bezpieczna i funkcjonalna mata to świetne rozwiązanie i warto zastanowić się nad jej zakupem.

Mata edukacyjna jest również dobra dla niemowląt, ponieważ umożliwia położenie dziecka w bezpiecznej dla niego pozycji, jednocześnie zapewniając wiele interesujących i rozwijających je elementów. W efekcie odpowiednia mata edukacyjnia wpływa na rozwój psychoruchowy pociechy, a niektóry produkty tego typu mogą być stosowane już od 3 miesiąca życia.

Jaskrawe kolory i różne kształty bardzo dobrze aktywizują wzrok, a na jego słuch wpłynąć mogą grzechotki, piszczałki czy różnego rodzaju pozytywki. Maty edukacyjne wpływają również na zmysł dotyku poprzez przeróżne zabawki.

Jaką matę edukacyjną wybrać?

 1. Mata edukacyjna dla niemowlaka – wybór należy zacząć od dopasowania rozmiaru do niemowlaka. Mata edukacyjna może posłużyć przez cały pierwszy rok życia dziecka, więc dobrze, aby równiez uwzględniała pozycję siedzącą. Maluszek musi być jednocześnie w stanie bezproblemowo obracać się oraz zmieniać pozycję. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby elementy mogły być zdejmowane, aby łatwo je wyczyścić oraz wymienić w razie potrzeby. Niektóre maty dbają o bezpieczeństwo dziecka poprzez zastosowanie specjalnych rzepów.
  • Dobrym rozwiązaniem jest również mata z poduszeczką. Oprócz tego, mata powinna zajmować mało miejsca oraz być łatwa do złożenia. Sam materiał powinien być łatwy do czyszczenia oraz ściągany. Ciekawym rozwiązaniem jest też mata edukacyjna z materiałem o różnej fakturze oraz różnych kolorach, ponieważ pobudza to zmysły dziecka.
  • W celu zabezpieczenia niemowlaka powinno się też zdecydować na odpowiednio grubą matę. W zależności od naszych potrzeb, możemy dobrać matę z przeróżnymi dźwiękami – czasem są to odgłosy zwierząt, a czasem melodyjki. Należy unikać ostrych wystających elementów, ponieważ są one niebezpieczne dla niemowlaków. Cena maty zaczyna się już w okolicach 100 złotych oraz może osiągnąć wartość nawet 500 złotych – wszystko zależy oczywiście od zastosowanego wyposażenia.
 2. Mata edukacyjna dla dzieci do 5 roku życia – maty dla starszych dzieci nie różnią się wiele od tych dla niemowlaków pod względem samej budowy, ale oferują o wiele większe spektrum możliwości. Zastosowane w nich rozwiązania, które mają na celu pobudzić zmysły dziecka są o wiele bardziej zaawansowane, ponieważ muszą zainteresować starsze dziecko mające już większe wymagania.
  • Trzeba przy tym oczywiście również pamiętać o bezpieczeństwie i unikać mat o wystających czy twardych elementach. Dobrze będzie, jeśli materiał tak samo jak w przypadku mat dla niemowlaków będzie zdejmowalny po to, aby ułatwić proces czyszczenia. Im starsze dziecko, tym więcej będzie potrzebowało atrakcji, więc trudniej będzie znaleźć matę w granicach 100 złotych. Zazwyczaj będzie to w tym przypadku wydatek kilkuset złotych.

Co wybrać matę czy leżaczek? – radzimy

Co wybrać matę czy leżaczek?

Oprócz maty edukacyjnej dobrym rozwiązaniem jest również leżaczek. Co prawda, mata wpływa o wiele lepiej na rozwój dziecka poprzez pobudzanie jego zmysłów, ale rodzice decydują się również na leżaczek ze względu na wygodę. Naszym zdaniem jednak o wiele lepiej zdecydować się na matę edukacyjną, ponieważ jest ona bezpieczna oraz świetnie wypełnia czas naszemu maluchowi.

Można je stawiać w każdym miejscu, zajmują niewiele miejsca oraz świetnie potrafią działać jako zastępstwo leżaczka, a nawet kojca. Kojec zajmuje w końcu dość dużo miejsca i nie można go zabrać np. na wakacje.

Popularne modele

 1. Mata edukacyjna Fisher Price – mata edukacyjna tego producenta to bardzo ciekawe rozwiązanie, które świetnie pobudza zmysły dziecka. Przy tym jest bezpieczna oraz łatwa do czyszczenia. Warto zainteresować się więc tym produktem, ponieważ nie bez powodu jest to jeden z najbardziej popularnych modeli.
 2. Mata edukacyjna Tiny Love – ta mata wyróżnia się swoją kolorystyką, którą uwielbiają dzieci. Producent nie zapomniał oczywiście o dodatkowych funkcjach pobudzających inne zmysły naszych pociech oraz zadbał należycie o bezpieczeństwo.
 3. Dumel Wielofunkcyjna Mata Żółwik Einstein – świetne rozwiązanie dla każdego rodzica, który pragnie jak najlepiej zapełnić czas swojemu dziecku. To zdecydowanie jedna z najciekawszych mat dostępnych na rynku, która odpowiednia dba zarówno o zabawę, jak i bezpieczeństwo.

Mata edukacyjna ranking, opinie

Na koniec zamieszczamy równie specjalny ranking mat edukacyjnych dla dzieci, który ma na celu jeszcze bardziej ułatwić wam dobór odpowiedniego modelu maty edukacyjnej.

Jedna myśl na temat “Mata edukacyjna

 • 3 kwietnia 2020 o 00:32
  Permalink

  Świetny artykuł, mata edukacyjna to świetna sprawa, która pomaga w poprawnym rozwoju dziecka a przy tym niedroga :)) Twój ranking uzupełniłabym o modele Kinderkraft, SmartPlay, MATA EDUKACYJNA LIONELO ANIKA bardzo ciekawe do zabawy i nauki

  Odpowiedz

Dodaj komentarz