Materac dla dziecka

jaki materac dla dziecka? Ranking 2019Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do spania. Z tego też względu dobrze jest odpowiednio dopasować materac, który poprzez zapewnienie komfortu może uczynić sen dziecka o wiele bardziej spokojnym.

Zastanawiasz się jaki materac dla dziecka wybrać? W naszym artykule podpowiadamy zarówno propozycje dla niemowlaków, noworodków oraz starszych dzieci.

Rodzaje materaców dla dzieci

  1. Materace z pianki poliuretanowej – materace z pianki poliuretanowej dzielą się na zwykłą piankę oraz piankę wysokoelastyczną, która ma na celu zapewnić lepszą sprężystość oraz wytrzymałość. Pianka PU to najtańsze rozwiązanie, które zdaniem ekspertów odznacza się najgorszą jakością. Z kolei pianka wysokoelastyczna HR jest droższa, ale zapewnia o wiele wyższą jakość snu poprzez zwiększoną wytrzymałość oraz dopasowywanie się do pozycji dziecka.
  2. Materace bonellowe – tego typu materace są trwałe, sztywne oraz nie ulegają zniekształceniom. Podczas doboru ważne jest to, aby sprężyny materaca były jak najbardziej skręcone, a eksperci najbardziej polecają pięcioskrętowe materace bonellowe. Dodatkowo, sprężyny mogą być także otoczone pianką lub matą kokosową. Mata kokosowa zalecana jest dla dzieci do 1. roku życia, a pianka dla starszych pociech.
  3. Materace lateksowe – lateks wyróżnić trzeba za jego właściwości ortopedyczne, co zawdzięcza równomiernemu podpieraniu kręgosłupa. Może uczulać, ale mimo to eksperci uznają ten rodzaj materacy za bardzo dobry wybór. Dodatkowo, lateks jest przewiewny dzięki zastosowaniu specjalnego systemu kanalików.
  4. Materace kokosowe – wykorzystywane do produkcji tego rodzaju materaca włókna kokosa sprawiają, że uzyskany w efekcie materiał jest antybakteryjny, uniemożliwia rozwój grzybów oraz pleśni, a także przepuszcza powietrze. Materace kokosowe często pokryte są cienką warstwą lateksu lub matą nielateksowaną. Dzięki temu mata świetnie radzi sobie z wilgocią. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest kupowanie materacy kokosowo-piankowych. Wynika to z faktu, że strona kokosowa świetnie sprawuje się w przypadku dzieci do 1. roku życia, a strona piankowa powyżej 1. roku życia.

Zwróć uwagę na rozmiary oraz grubość

To bardzo ważne elementy, których nie można pominąć podczas kupowania materaca dla dziecka. Z tego też względu trzeba wziąć pod uwagę jego wzrost oraz wagę.

Kilka słów o wzroście dziecka – w przypadku wzrostu sprawa jest dość prosta, producenci oferują szeroki zakres rozmiarów, przez co łatwo jest dopasować materac do naszych potrzeb.

Kilka słów o wadze dziecka –  jeśli chodzi o wagę dziecka, najmłodsze pociechy nie będą potrzebować więcej niż 10 cm grubości. Im starsze jednak dziecko, tym grubszy musi być materac – w przypadku dzieci starszych minimalna wartość to 12 cm.

Najważniejsze cechy przy wyborze

  1. Rozmiar – jak już wspominaliśmy wyżej, rozmiary oraz grubość to bardzo ważne aspekty, o których nie można zapomnieć podczas podejmowania decyzji o zakupie materaca.
  2. Bezpieczeństwo – w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwracajmy uwagę na odpowiednie atesty oraz certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo elementów składających się na materac. Dobre atesty to między innymi Oeko-tex Standard 100, który gwarantuje brak szkodliwych substancji chemicznych oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny, który również zapewnia brak stosowania niebezpiecznych dla dziecka substancji. Warto też zwracać uwage na barwniki, które mogą ewentualnie wywoływać alergie.
  3. Twardość – dla niemowląt najlepsze są bezstrefowe średniotwarde materace. Twardość materaca uzależniona jest od gęstości materiału i to właśnie tym powinno kierować się podczas zakupu. Cżesto cienki materac z gęstym materiałem jest twardszy od materaca z grubym i mniej gęstym materiałem. Dla dzieci powyżej 1. Roku życia zaleca się mniej usztywnione materace.
  4. Dodatkowe cechy – do przydatnych dodatkowych cech zaliczają się przewiewność, antyalergiczność oraz antyseptyczność materacy. Do materaca przydaje się również odpowiedni pokrowiec, który zadba o jego trwałość.

Jaki materac dla starszego dziecka do 3 lat?

materac dla dziecka do 3 lat

Materace dla dzieci starszych powinny być mniej usztywnione od tych stosowanych dla niemowlaków. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku materac wykonany z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, który spełnia ten wymóg. Materac taki powinien mieć odpowiednie dopasowane rozmiary oraz być gruby na conajmniej 12 cm. Z dodatkowych cech, warto wybrać przewiewny materac oraz w razie potrzeby zaopatrzyć się w antyalergiczny produkt.

Jaki materac dla niemowlaka?

Jaki materac dla niemowlaka?W odróżnieniu do materacy dla starszych dzieci, materace dla niemowlaków powinny odznaczać się średnią twardością i odpowiednio wspierać cały kręgosłup dziecka. W przypadku niemowlaków nie powinno się stosować strefowych materacy, ponieważ może to zaszkodzić rozwojowi kręgosłupa. Grubość takich materacy powinna wynosić 10 cm i tak jak w przypadku materacy dla dzieci starszych, dobrze będzie zaopatrzyć się w antyalergiczny oraz przewiewny produkt.

Podsumowanie – Moim zdaniem

Najlepszym wyborem wydaje się materac piankowy z pianki wysokoelastycznej, który łączy dobrą jakość z rozsądną ceną. Duża sprężystość odpowiednio wpływa na komfort snu dziecka oraz dba o jego kręgosłup. Ponadto, tego typu materace nie odkształcają się oraz są przewiewne.

Materace dla dzieci i niemowląt Ranking

Na koniec umieszczamy specjalny ranking materacy dla dzieci i niemowląt, które naszym zdaniem najlepiej wpłyną na komfort snu waszych dzieci oraz odpowiednio zadbają o ich kręgosłupy.

Dodaj komentarz