Monitor oddechu

monitor oddechu rankingMonitor oddechu to niezbędne urządzenie do zakupu przez rodziców w sytuacji, gdy ich dziecko znajduje się w tzw. „grupie ryzyka”. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego monitora oddechu, dobrze będzie zapoznać się z kilkoma aspektami i dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy zakupie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym podpowiemy jaki monitor oddechu warto wybrać zarówno dla starszego dziecka, jak również dla niemowląt. Zapraszamy, również do komentowania.

Monitory oddechu – Rodzaje

Na rynku istnieją dwa rodzaje monitorów oddechu, także w tej kwestii wybór jest dość przejrzysty. Są to monitory oddechu:

 1. Stacjonarne – jest to urządzenie składające się z dwóch części: odbiornika, który rodzic ustawia w swoim pobliżu oraz czujnika, który z kolei kładzie się pod materacem dziecka. Mają za zadanie oczywiście informować rodzica o oddechu dziecka poprzez rejestrowanie sygnałów i przesyłanie ich do odbiornika. W sytuacji niebezpieczeństwa włączany jest alarm pozwalający rodzicom odpowiednio zareagować.
 2. Przenośne – przenośne monitory oddechu składają się tylko z jednej części. Można go stosować w sytuacjach, kiedy dziecko śpi poza swoim łóżeczkiem. Montuje się go blisko pępka dziecka do pieluszki lub piżamki. Czujnik działa tak samo jak ten zamieszczony w stacjonarnych monitorach oddechu – informuje rodziców o nieprawidłowościach poprzez alarm. Do przenośnych monitorów zaliczają się także nowoczesne monitory skarpetkowe działające na zasadzie, która umożliwia współpracę ze smartfonem i mobilną kontrolę oddechu swojej pociechy.

Jak działa monitor oddechu?

Monitory oddechu to urządzenia, które mają na celu monitorowanie oddechu maluszka. Najczęściej informują rodzica poprzez wywołanie alarmu około 20 sekund od ostatniego oddechu dziecka. Można jednak wyposażyć się w modele, które informują rodzica już o upłynięciu 15 sekund poprzez wibracje czy krótkie dźwięki mające na celu również pobudzenie malucha do oddechu. Dopiero po kolejnych 5 sekundach uruchamiany jest właściwy alarm.

Monitory oddechu składają się z czujnika oraz odbiornika. Odbiornik rodzice trzymają przy sobie, a czujnik umieszcza się zazwyczaj pod materacem łóżeczka lub w przypadku jednoczęściowych monitorów przenośnych, w pieluszce lub piżamce w okolicach pępka. Niektóre monitory natrafiają na zakłócenia przez interaktywne lub poruszające się zabawki. Dobre urządzenie tego typu nie powinno jednak napotykać problemów tego rodzaju.

Jak wybrać dobry monitor oddechu?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego monitora oddechu, dobrze będzie zapoznać się z kilkoma parametrami.

 1. Liczba oddechów krytycznych – wartość ta zmienia się w zależności od konkretnego modelu. Mimo, że różnice są niewielkie, dobrze będzie zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Zazwyczaj alarm włącza się poniżej dziesięciu lub ośmiu oddechów na minutę.
 2. Uruchomienie alarmu – alarm może być włączany na kilka różnych sposobów. Najczęściej jest to upływ 20 sekund lub podział na 15 sekund z krótkim alarmem oraz właściwym alarmem po upływie kolejnych 5 sekund. Na rynku istnieją również urządzenia, które pozwalają zmieniać ten czas zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
 3. Pochodzenie – monitory oddechu najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach lub bezpośrednio od producenta. Lepiej nie decydować się na używane urządzenia, a jeśli już to zrobimy, należy udać się z nim do autoryzowanego serwisu w celu skontrolowania jego działania.
 4. Sposób zasilania – kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. W zależności od naszych preferencji, możemy zdecydować się na monitory oddechu zasilane sieciowo lub na baterie. Monitory oddechu na baterie są jednak o wiele bardziej wygodne i to na nie częściej decydują się rodzice.
 5. Certyfikaty i atesty – dobry monitor oddechu nie może być pozbawiony atestu CE, który zapewnia jego skuteczność oraz bezpieczeństwo. Bez tego nie powinniśmy w żadnym wypadku decydować się na zakup tego rodzaju urządzenia.
 6. Wymiary i waga – z pewnością interesuje was również ta kwestia. Standardowe monitory stacjonarne ważą około 2 kilogramów i często są większe od przenośnych odpowiedników, które są naprawdę lekkie – ważą zazwyczaj jedynie 50 gramów.

Monitor oddechu – dla kogo?

Monitor oddechu – dla kogo

 1. Dla dziecka oraz niemowląt – dzieci, które powinno się kontrolować za pomocą monitora oddechu to dzieci mające od urodzenia trudności z oddychaniem, wcześnie urodzone dzieci z niską masą urodzeniową oraz maluchy ze stwierdzoną wadą serca.
 2. Dla dorosłych – na rynku istnieją również monitory oddechu, które kontrolują sposób oddychania u osób dorosłych.

Rodzaje alarmów

 1. Dźwiękowy – dźwiękowy rodzaj alarmów wysyła sygnały krótkie po 15 sekundach oraz długie po 20 sekundach. Alarm dźwiękowy może również informować o spadku liczby oddechów poniżej 8 lub 10 na minutę oraz o próbach wznowienia oddechu.
 2. Wizualny – wizualne alarmy są przedstawione w postaci takich wskaźników, jak rejestracja ruchów oddechowych, alarm oraz poziom zużycia baterii. Czerwony kolor na tego typu alarmach oznacza nieprawidłowość i często idzie w parze z informacją przekazywaną dźwiękowo.

Czy warto kupić monitor oddechu? Podsumowanie

Monitor oddechu należy kupować jedynie w określonych sytuacjach, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest potrzebny w przypadku każdego dziecka.

Monitor oddechu Ranking

Uznaliśmy, że ranking monitorów oddechu ułatwi wam wybór konkretnego produktu i dlatego zdecydowaliśmy się go umieścić na końcu tego artykułu.

Jedna myśl na temat “Monitor oddechu

 • 5 marca 2020 o 12:35
  Permalink

  Dobry wpis, dodam że monitor oddechu nie wstrzymuje oddychania dziecka. Myślenie polega na tym, że kapelusz śpi w tym samym pokoju co ty (również w ciągu dnia), a zdolność słyszenia oddechu pomaga regulować oddychanie dziecka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz